Aktualności

_DSC0843

EPITAFIUM // wystawa prac Agnieszki Piaseckiej

3.03 – 22.03
Wernisaż 3.03 (piątek) godz. 20.00

Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście odul. Kubusia Puchatka) Warszawa

Wystawa „Epitafium” Agnieszki Piaseckiej porusza problematykę przedstawiania śmierci i żałoby we współczesnej kulturze wizualnej. Artystka w swoich pracach eksploruje różne aspekty tego zjawiska:
uniwersalny obraz śmierci, śmierć indywidualną oraz tradycje funeralne, a także śmierć instytucji.

Artystka posługuje się głównie fotografią. Medium to staje się doskonałym nośnikiem dla przedstawianego problemu. Wynika to z formy zapisu jaki oferuje. Roland Barthes w swoim słynnym dziele „Światło Obrazu” nazywa to „efektem Thanatosa”. Zatrzymanie czasu następujące z chwilą opadnięcia migawki w aparacie powoduje bezruch w zapisanym obrazie. Patrząc na fotografię osoby widzimy jej nieruchome ciało. To czego nie widać to „duch” – mimika, reakcje i sposób poruszania się człowieka. Dlatego też dla Barthes’a fotografia ma wiele wspólnego z martwym ciałem. Autor porównuje to medium do maski pośmiertnej. Artystka odnosi się do tego tekstu wielokrotnie w prezentowanych pracach.

Projekty inspirowane są dziewiętnastowieczną fotografią post-mortem, biżuterią żałobną oraz twórczością piktorialistów.

BIO:
Agnieszka Piasecka urodzona 26.02.1989 roku w Gdyni, gdzie nadal mieszka, pracuje i tworzy. Zajmuje się alternatywnymi i histo- rycznymi metodami fotograficznymi oraz video.

Ukończyła studia licencjackie na Roehamp- ton University w Londynie w 2012 roku. W 2016 roku obroniła magisterską pracę dyplomową w pracowni profesora Grzegorza Klamana na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest nauczycielem fotografii artystycznej w Liceum Plastycznym im.Witkiewicza w Słupsku oraz pracuje komercyjnie jako fotograf.

Wystawa została dofinansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa.