Aktualności

Pracownia Duży Pokój w Warszawie ogłasza nabór na otwarte, bezpłatne warsztaty fotografii analogowej w ramach projektu Fotony.

Warsztaty skierowane są do miłośników tradycyjnej fotografii analogowej i rzemiosła m.in. techniki kolodionowej czy druku na sicie. W czterech grupach warsztatowych o różnym poziomie zaawansowania pod okiem specjalistów amatorzy tych ginących technik będą realizować niesamowite inicjatywy, których efekty poznamy na jesieni podczas wystawy w Pracowni Duży Pokój!

Aby wziąć udział w warsztatach należy przeczytać regulamin i wypełnić formularz zgłoszeniowy dodając do niego trzy zdjęcia swojego autorstwa.

Ze względu na kameralny charakter warsztatów i ograniczoną ilość miejsc, jedna osoba może zgłosić się tylko do jednego warsztatu.

Lista osób zakwalifikowanych oraz lista rezerwowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Pracowni Duży Pokój (www.duzypokoj.org) do 15.08.2019

Osoby zakwalifikowane na warsztaty otrzymają e-mail z potwierdzeniem przyjęcia oraz szczegółowymi informacjami, w tym pełen harmonogram spotkań.

Termin zgłoszeń: 30.07.2019 godz. 23:59

Załączniki:

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin

// WARSZTATY FOTONY-KOLODIONY

Podczas warsztatów uczestnicy stworzą̨ dyptyk w zapomnianej technice kolodionowej pod okiem doświadczonej i uznanej fotografki. Zajęcia praktyczne, wzbogacone będą wiedzą merytoryczną.

Dla kogo?

Nabór otwarty, mile widziane osoby początkujące i zaawansowane.

Gdzie, kiedy?

5.10.2019 (sobota), ok. 8 godzin

Pracownia Wschodnia, ul. Lubelska 30/32 Warszawa

Prowadzenie:

Katarzyna Bojko-Szymczewska

Pedagog, absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku fotografia. Trenerka „Odysei Umysłów”. Właścicielka i twórczyni Młynka Sztuki warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży www.młyneksztuki.pl oraz Studia Fotograficznego w technice mokrego kolodionu Może Zdjęcie? www.mozezdjecie.pl.

// PLENER DUŻEGO FORMATU

Fotografia wielkoformatowa jest jedną z najczęściej używanych technik uwieczniania przyrody. Warsztaty zakładają spojrzenie na miasto z perspektywy rzeki, z pokładu szkuty „Dar Mazowsza”. Uczestnicy udokumentują linię brzegową Wisły poza Warszawą oraz występującą tam roślinność. Warsztat zakłada proces grupowy, podczas którego każdy z uczestników będzie autorem trzech fotografii wybranego przez siebie kadru.

Dla kogo?

Nabór otwarty, bez ograniczeń jeśli chodzi o poziom zaawansowania, mile widziane osoby posiadające podstawową wiedzę z zakresu fotografii.

Kiedy?

5.09.2019 (czwartek), godz. 10-18:00

Gdzie?

Start: Port Czerniakowski

Prowadzenie:

Federico Caponi

Absolwent Uniwersytetu we Florencji, magister filozofii. Autor kilkunastu wystaw w Polsce i za granicą, a także fotograf komercyjny, wykładowca Akademii Fotografii. Autor fotografii do książek Magdaleny Stopy „Chleb po warszawsku” oraz „My, rowerzyści z Warszawy”. Publikował swoje zdjęcia m. in. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, a także w wydawnictwach Teatru Narodowego w Warszawie i prasie zagranicznej.

// WARSZTATY FOTONY- WIDOKÓWKI

Warsztat realizowany w formie spotkań warsztatowych, a także indywidualnych sesji, podczas których uczestnicy będą robić zdjęcia cyfrowe w przestrzeni Warszawy. Samodzielnie wybiorą i uwiecznią te miejsca, które w ich subiektywnym odczuciu są widokówką Warszawy. Powstałe prace zostaną poddane analizie i ocenie prowadzącej. Spośród nich zostaną wybrane najlepsze, które zostaną wydrukowane w technice sitodruku w formie pocztówek przez uczestników warsztatów.

UWAGA! Wymagane jest posiadanie przez uczestników aparatu cyfrowego.

Dla kogo?

Nabór otwarty, bez ograniczeń jeśli chodzi o poziom zaawansowania, mile widziane osoby początkujące, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z fotografią.

Kiedy?

Warsztaty trwają łącznie 7 dni, start: 13.09.2019

Gdzie?

Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka

Pracownia Wschodnia, ul. Lubelska 30/32 Warszawa

Prowadzący:

warsztaty fotograficzne: Karolina Karwan

Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, w Czechach oraz Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. W roku 2013 laureatka rocznego stypendium Darmasiswa w Indonezji. W 2015 absolwentka muzyki i tańca tradycyjnego w Instytucie Sztuk Indonezyjskich (ISI) w Yogyakarcie, na Jawie Środkowej. Autorka prac pokazywanych na wystawach w kraju i poza jego granicami. Obecnie pracuje nas własną formą filmową przy wsparciu Studio Munka pod tytułem „Moody”.

warsztaty sitodruku: Łukasz Zembaty

Grafik i drukarz. Absolwent wydziału grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk. Współzałożyciel Pracowni Wschodniej. W 2010 współzałożyciel Pracowni Sitodruku SITO, jednego z pierwszych w Polsce kolektywów drukarskich. Działacz PHU Sitex. Od 2013 prowadzi warsztat sitodruku na wydziale grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

// REZYDENCJA ARTYSTYCZNA

Za czym tęsknimy, czego pragniemy? Konsumpcja i szybkość ustąpią potrzebie wyszukiwania niszy, przestrzeni w mieście, w których człowiek czuje się dobrze i może żyć i przeżywać w pełni. Warsztat uwrażliwi uczestników na rzemiosło, manualność procesu i kontakt z materią. Uczestnik samodzielnie zdecyduje, co dokładnie chce przedstawić. Uczestnicy będę fotografować, stosując klisze monochromatyczne. Każdy z uczestników mając do dyspozycji 2 rolki filmowe, wykona cykl 10-15 zdjęć. Osoby biorące udział w zajęciach będą mieć do dyspozycji ciemnię fotograficzną, w której pod opieką fotografa wywołają film i wykonają odbitki. Ostatnim etapem będzie wykonanie osobistej foto książki z zastosowaniem technik introligatorskich.

UWAGA! Wymagane jest posiadanie przez uczestnika aparatu analogowego.

Dla kogo?

Dla osób z podstawami fotografii, zainteresowanych fotografią analogową, posiadających swój aparat analogowy.

Kiedy?

7.09.2019 – 12.10. 2019, w tym: 6 godzin wprowadzenia teoretycznego, 10 dni indywidualnej pracy uczestników i konsultacji z fotografem, 12 godzin pracy w ciemni, 8 godzin działań introligatorskich

Gdzie?

Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka

Pracownia Wschodnia, ul. Lubelska 30/32 Warszaw

Prowadzący:

warsztaty fotograficzne: Federico Caponi

Absolwent Uniwersytetu we Florencji, magister filozofii. Autor kilkunastu wystaw w Polsce i za granicą, a także fotograf komercyjny, wykładowca Akademii Fotografii. Autor fotografii do książek Magdaleny Stopy „Chleb po warszawsku” oraz „My, rowerzyści z Warszawy”. Publikował swoje zdjęcia m. in. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, a także w wydawnictwach Teatru Narodowego w Warszawie i prasie zagranicznej.

warsztaty introligatorskie: Michał Chojecki

Artysta wizualny, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki, założyciel wydawnictwa i pracowni książki artystycznej Oficyna Peryferie. Od 2015 doktor w dziedzinie sztuk pięknych, laureat licznych konkursów i stypendiów. Autor książek: „Jak Zrobić Książkę”, „No Negotiations”, „Co Liczy Się Naprawdę”, „A new Map of Africa”.