o Dużym Pokoju

Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 w Warszawie

Duży Pokój to miejsce dla wszystkich, którzy mają pomysły i szukają przestrzeni do ich realizacji.

„Prawie każdy (przynajmniej każdy, kto mieszkał w bloku) pamięta słowa duży pokój jeszcze z dzieciństwa, kiedy to duży pokój wydawał się naprawdę duży. Duży pokój to było coś ekstra, tam stał telewizor, tam się świętowało. Miejsce niezwykłe, do którego warto zajrzeć choćby przez szparę pod drzwiami” – tłumaczy pomysłodawca nazwy Łukasz Kaniewski.

Duży Pokój to miejsce, w której mogą prowadzić i rozwijać swoją działalność organizacje, teatry, artyści, filmowcy, animatorzy, performerzy, tancerze oraz grupy nieformalne, amatorzy i profesjonaliści. To miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich. Jego zadaniem jest uzupełnienie i urozmaicenie działalności miejskich domów kultury, tworzenie przestrzeni do pracy. W Dużym Pokoju od pewnego czasu działa projekt pn. „Sala na próbę”, w ramach którego teatry, reżyserzy, aktorzy, tancerze i wokaliści mogą nieodpłatnie realizować próby do spektakli i castingi.

Pracownia powstała w 2010 roku, w 120-metrowym mieszkaniu przekazanym przez dzielnicę Warszawa-Śródmieście w ramach konkursu „Lokal na kulturę”, miała 4 pokoje w tym jeden duży.
Duży Pokój został stworzony przez cztery organizacje, które mają tu również swoją siedzibę: Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień, Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz Inicjatywa Wolna Białoruś. W listopadzie 2014 roku zmieniliśmy adres – przenieśliśmy się do większej przestrzeni przy ul. Wareckiej. Dołączyły do nas dwa kolejne podmioty: Fundacja Picture Doc oraz współpracująca z nami na stałe Fundacja na Miejscu.

Od marca 2011 roku, od kiedy tylko przestrzeń została oddana korzystającym, miało w niej miejsce ponad 4000 działań takich jak  próby (taneczne, wokalne i aktorskie), castingi, debaty, warsztaty, wystawy, sesje zdjęciowe, plany filmowe, szkolenia, pokazy (filmowe, slajdowiska), spektakle, spotkania projektowe i założycielskie, spotkania instytucji i organizacji pozarządowych.

Chcesz u nas działać? Zajrzyj tu.