Scena/Debiuty

fb_2

 

UCZESTNICY PROGRAMU SCENA/DEBIUTY:

 

BEATA MAŁYSKA I REMEK ZAWADZKI – WARSZAWSKIE POCZTÓWKI DŹWIĘKOWE

Beata-i-Remek

 

BEATA MAŁYSKA zajmuje się obrazem. Tworzy krótkie formy filmowe na zlecenia prywatne i komercyjne (współpracowała m.in. z TR Warszawa, Teatrem Studio i Goethe-Institut). W swoich autorskich projektach konsekwentnie eksploruje związki pomiędzy fotografią i video.

REMEK ZAWADZKI zajmuje się dźwiękiem. Współtworzył piosenki m. in. z zespołami Afro Kolektyw, Emma Dax, Newest Zealand i Rita Pax. Pisze muzykę do animacji, udźwiękawia reklamy, rozwija solową działalność sound designerską.

Razem stworzyli wystawę „Nienaturalnie” będącą połączeniem fotografii i muzyki, oraz krótkometrażowy film dokumentalny „Morgen” o warszawskich obszarach zieleni.


WARSZAWSKIE POCZTÓWKI DŹWIĘKOWE

Projekt ma na celu stworzenie serii oryginalnych pocztówek dźwiękowych będących połączeniem nagrań terenowych i zdjęć zrobionych na obszarze Warszawy.

 

 

DOTCOMPANY – KONCERT INDYWIDUALNY

dcom OST2

 

DOTCOMPANY to kolektyw osób działających pomiędzy dyscyplinami sztuki, poszukujący nowego języka twórczej wypowiedzi. Unikatowa grupa artystów z różnych środowisk, współpracująca ze sobą w rozmaitych konfiguracjach, eksplorująca zjawiska rzeczywistości, tworząca wydarzenia wykraczające poza nazwane formy. dotcompany korzysta ze sztuki performance, tańca, tekstu, muzyki, teatru video oraz architektury, dla wprowadzenia nowej jakości w kontakcie z widzem.

agata, patka, hanka, paula, tamil, julek, bartek

KONCERT INDYWIDUALNY

Koncert indywidualny to wydarzenie pomiędzy klubową imprezą a muzealną instalacją. Próba uchwycenia kondycji jednostki w zbiorowości podczas manifestacji, koncertów, liturgiach czy podczas eventów sportowych. To oparta na tekście i choreografii kompozycja obrazów scenicznych, której twórcy korzystają z rozmów z uczestnikami zdarzeń masowych. KI to pretekst do przyjrzenia się sobie w skali 1: 20 000 i do zdokumentowania przeżycia jakim jest funkcjonowanie w tymczasowej zbiorowości.

Czy w dziewiędziesięciotysięcznym tłumie jesteśmy sami? Czy wytwarza się pomiędzy nami wspólnota? Jak moje wrażenia różnią się od wrażeń osoby obok? Gdzie i czym jestem w kontekście wielotysięcznego tłumu wokół?

 

 

IWO KONDEFER – GRYF

iwo kondefer

 

IWO KONDEFER – wyreżyserował kilka krótkometrażowych filmów i reportaży, które pokazywane były na wielu festiwalach m.in. na IDFA Festival w Amsterdamie (sekcja DocNext), PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, Polish Film Festival w Los Angeles, RIFF Rome Independent Film Festival, SOUND AND IMAGE CHALLENGE w Chinach i wielu innych. Jego filmy zdobyły również kilka nagród m.in. dwukrotnie Grand Prix na festiwalu OKFA. Stypendysta programu „1 na 1. Mistrz i Uczeń”, w ramach którego zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Aldona”. Obecnie student reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

GRYF

„Gryf” to opowieść o Brunonie, który jest wrażliwym, utalentowanym plastycznie, dziesięcioletnim chłopcem. Bohater jest często poniżany przez swoich rówieśników. Samotnie wychowująca go mama nie zauważa problemów, które zresztą on sam stara się ukrywać. W chłopcu narasta frustracja, która nie ma ujścia do momentu, kiedy Bruno rysuje na ścianie potwora-przyjaciela – Gryfa. Gryf stopniowo zaczyna przejmować kontrolę nad chłopcem.

 

 

KRZYSZTOF GLISTAK – SYMULAKRY

Processed with VSCOcam with se3 preset

 

KRZYSZTOF GLISTAK – ur. 1991, pochodzi ze Śląska, obecnie mieszka w Krakowie. Student kierunku Digital Design na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prywatnie zajmuje się fotografią i filmem, krążąc wokół tematyki natury, pustki i przestrzeni. Ponadto zainteresowany socjologią i psychologią.

SYMULAKRY

Elementy osadzone w przyrodzie, współistniejące w ramach ekosystemu są adaptowane na potrzeby wystawiennictwa. Natura, pozbawiona życia jest zamykana w muzeach, gdzie owe „eksponaty” możemy odbierać jak obiekty uśmiercone i przeobrażone przez człowieka albo jako dzieła sztuki, posiadające wartości estetyczne czy edukacyjne, pozbawione swojej przeszłości.

 

 

MAJA LUXENBERG – SÓL

010

 

MAJA LUXENBERG – w 2013 skończyła wydział aktorski na PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Od tamtej pory gra w teatrach Krakowa, Kalisza, Radomia. Pisze: artykuły o teatrze dla portalu dzieje.pl, piosenki dla zespołu Puh, w którym śpiewa i gra na akordeonie oraz scenariusze.

SÓL

„Sól” jest na razie ideą, pomysłem na sztukę teatralną, a potem spektakl, w którym sama zagram. Tragikomedia metateatralna? Quasi-psychodrama? Metafizyczny nadkabaret? Koncert na jedną aktorkę i przeszłość? „Sól” to wyzwanie, sprawdzian warsztatu i wyobraźni. Także sprawdzian odwagi, aby odsłonić się całkowicie jako – aktorka/ performerka, reżyserka i autorka scenariusza. Aby w bliskim kontakcie z widzami opowiedzieć – odegrać – zdradzić fragment historii mojej rodziny.

 

 

MARIA OLBRYCHTOWICZ – TRANSFIGURACJA

Screenshot 2016-06-09 21.44.14.png

 

MARIA OLBRYCHTOWICZ – urodzona w 1992 roku w Nowym Targu. Studiuje na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale intermediów. W 2014 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni audiosfery. W swoich działaniach wykorzystuje dźwięk, performance, instalację.

TRANSFIGURACJA

Miasto to żywy organizm, który pulsuje i rozrasta się zagarniając coraz większy obszar. Produkuje i konsumuje. Wytwarzając nowe, zdrowe komórki architektoniczne, zostaje jednocześnie poddane procesowi entropii gnijąc gdzieś na przedmieściach. Interesuje mnie geometria miasta, rytm pionowych i poziomych elementów, chaos urbanistyczny oraz akustyka rożnych przestrzeni. W swoich działaniach szukam wspólnego mianownika dla architektury i dźwięku.

 

 

KONRAD ŚNIADY – HASZTAG

portret-1-of-1

KONRAD ŚNIADY jest montażystą filmowym, studentem łódzkiej PWSFTViT. W swojej pracy zajmuje się formami fabularnymi i dokumentalnymi – do kina i do Internetu. Interesują go nowe technologie.

HASZTAG

Robisz zdjęcie. Publikujesz je. Oznaczasz w nim przyjaciół. Opisujesz je słowami, tym co czujesz, pozwalasz mu być znalezionym. Miliony zdjęć opisanych tym samym słowem. Twoje pragienie, twoja emocja trafia do olbrzymiego katalogu. Wystarczy wyszukać.

 

SONIA MILCH I KATARZYNA ROWSKA – ESCAPE LIVING ROOM

Sonia_Kasia_Duzy_Pokoj

 

SONIA MILCH I KATARZYNA ROWSKA – Sonia, studentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, która pracowała w kilku warszawskich teatrach oraz Katarzyna, absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP i Kolegium Artes Liberales UW. Poprzez intensywne cielesne spotkania wygenerowały płaszczyznę, na której przecięcia myśli nowomaterialistycznej znajdują swoje ujście w artystycznej rekonfiguracji świata.

ESCAPE LIVING ROOM

W projekcie Escape Living Room podejmujemy temat wszechobecnych opresji. Nawiązując do popularnego modelu rozrywki, jaką jest Escape Room, określany mianem Real Life Expierience, chciałybyśmy naprawdę zwrócić się w stronę Rzeczywistości, w której opresja nie jest jedynie mieszczańską rozrywką, a heteronormatywność, homofobia, kultura gwałtu i kanony piękna fundują realne pole przemocy i walki. Chciałybyśmy zaprosić widzów do niebezpiecznej gry, która tylko z pozoru może wydawać się zabawą. Wejście w przestrzeń Escape Living Roomu nie generuje sztucznej sytuacji uwięzienia, jest obnażeniem prawdziwego więzienia normatywnych struktur.

 

 

 

WYNIKI NABORU!

 

DO PROGRAMU SCENA/DEBIUTY 2016 zapraszamy:

 

 1. MAŁYSKA/ZAWADZKI – WARSZAWSKIE POCZTÓWKI

 2. MAJA LUXENBERG – SÓL

 3. PROMISED LAND – JEŚLI ZIMOWĄ NOCĄ PODRÓŻNY

 4. SONIA MILCH, KATARZYNA ROWSKA – ESCAPE LIVING ROOM

 5. MARIA OLBRYCHTOWICZ – TRANS/FIGURACJA

 6. DOT COMPANY – KONCERT INDYWIDUALNY

 7. IWO KONDEFER – GRYF

 8. KRZYSZTOF GLISTAK – SYMULAKRY

 

 

Pracownia Duży Pokój zaprasza studentów, absolwentów i twórców wszystkich dziedzin sztuki do Programu SCENA/DEBIUTY

Pracownia Duży Pokój działa w Warszawie od 2010 roku i jest przestrzenią wpierającą artystów, twórców różnych dziedzin, aktywistów i animatorów kultury. W odpowiedzi na potrzeby zebrane podczas kilu lat działań, stworzyliśmy program SCENA/DEBIUTY skierowany do młodych artystów, którzy chcą zrealizować swój debiut w Warszawie.

 

SCENA/DEBIUTY to rodzaj trzymiesięcznej rezydencji tworzącej sprzyjające warunki dla młodych twórców do realizacji własnych projektów artystycznych.

Pracownia Duży Pokój chce wesprzeć artystów na następujących poziomach:

 • finansowym – w postaci stypendium (1000 zł brutto);
 • technicznym – pokrycie wybranych kosztów technicznych działań artystycznych;
 • merytorycznym – konsultacje z doświadczonymi twórcami, ekspertami i trenerami;
 • wolnej przestrzeni, w której twórca może swobodnie działać – Dużego Pokoju;
 • zaplecza technicznego, sprzętu, itp.

 

Efektem programu SCENA/DEBIUTY będzie prezentacja działań debiutujących artystów, a także spotkania, teksty, warsztaty i debaty.

Rekrutacja potrwa do 22.02.2016 roku. Uczestnicy mogą zgłaszać się indywidualnie lub w zespołach, po wcześniejszym zapoznaniu z Regulaminem Programu (poniżej) oraz wypełnieniu formularza rejestracyjnego.

Kandydaci zgłaszają pomysł na konkretny projekt, który po zakwalifikowaniu się będzie realizowany i prezentowany w przestrzeni Pracowni Duży Pokój. Do udziału w programie zostanie wybranych osiem projektów. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 29.02.2016 roku.

 

Regulamin programu SCENA/DEBIUTY:

 

Scena/Debiuty jest programem realizowanym przez Pracownię Duży Pokój. Celem programu jest stworzenie możliwości twórczej artystom indywidualnym i kolektywnym. Do projektu mogą się zgłosić wszyscy, którzy uważają, że udział w nim będzie kolejnym krokiem w stronę profesjonalnej, dojrzałej działalności artystycznej.

Pracownia Duży Pokój stwarza możliwości na następujących poziomach –  samodzielności finansowej (każdy twórca zasługuje na wynagrodzenie za swoją pracę), warunkach technicznych (pokrycia kosztów technicznych działania artystycznego), wsparcia merytorycznego (doświadczonych twórców, ekspertów i trenerów) oraz wolnej przestrzeni i jej zasobów.

 

I. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem programu jest Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień, który jest podmiotem współtworzącym Pracownię Duży Pokój.
 2. Program nosi nazwę: „Scena/Debiuty”, zwany dalej Programem.
 3. Program trwa od 5 listopada 2015 roku do 31 grudnia 2016 roku.
 4.  Program jest realizowany w przestrzeni Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, 00-040 Warszawa). 
 5. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy z programu Biura Kultury pt. “Wspieranie rozwoju twórczości oraz upowszechniania kultury i sztuki w różnych dziedzinach, a także rozwój sektora kreatywnego poprzez wspieranie powstawania nowych dzieł i organizowania wydarzeń w latach 2015-2016.

 

II. Założenia i cele Programu

 1. Program Scena/Debiuty jest programem opartym na trzech etapach: rekrutacji, produkcji i prezentacji.
 2. W pierwszym etapie uczestnicy uzupełniając formularz zamieszczony na stronie programu opisują własny, autorski pomysł na działanie artystyczne. W ramach programu realizowane mogą być projekty ze wszystkich dziedzin sztuki. Składać projekty można indywidualnie lub zbiorowo. Składany projekt może być zarówno w fazie koncepcji jak i być projektem częściowo już zrealizowanym czy rozpoczętym. Ważne jest dla nas jednak, aby ostateczne efekty działania artystycznego zostały zaplanowane na opisaną poniżej fazę produkcji. Projekty oceniane będę przez komisję złożoną z ekspertów różnych dziedzin sztuki oraz koordynatorów programu. Kryteriami istotnymi w procesie selekcji wniosków będzie ich wewnętrzna spójność, aktualność/ważkość tematu, oryginalność koncepcji i środków wyrazu oraz poziom teoretycznego rozpoznania danego problemu/tematu. Do programu zaprosimy ośmiu uczestników (osób lub grup).
 3. W drugim etapie uczestnicy programu rozpoczynają produkcję projektu artystycznego. Ścieżka produkcji trwa trzy miesiące i kończy się powstaniem dzieła gotowego do prezentacji przed publicznością. Wybór konkretnego okresu realizacji projektu ma miejsce po zakwalifikowaniu się do Programu. W tym czasie wszyscy uczestnicy biorą udział w poszczególnych elementach produkcji: wstępna konsultacja, konsultacje z ekspertami, praca twórcza. Osobą odpowiedzialną za koordynację realizacji projektu ze strony Pracowni Duży Pokój jest wyznaczony opiekun. Na tym etapie uczestnicy programu otrzymują od organizatora programu wsparcie na następujących obszarach – wsparcie finansowe (stypendium w wysokości 1000 zł oraz pokrycie wybranych kosztów technicznych działania), wsparcie merytoryczne (konsultacje doświadczonych twórców, ekspertów i trenerów), wsparcie promocyjne oraz dostępna do działań artystycznych, wolna przestrzeń Pracowni Duży Pokój.
 4. W trzecim etapie prezentuje się publiczności gotowy projekt artystyczny. Prezentacja powinna nastąpić od 3 do 6 tygodni od zakończenia drugiego etapu. Samą prezentację poprzedza proces promocji, która jest opracowywany wspólnie przez uczestnika projektu i opiekuna. Prezentacja projektu artystycznego ma miejsce w przestrzeni Pracowni Duży Pokój.

 

III. Uczestnicy Programu

 1. Projekt Scena/Debiuty skierowany jest do wszystkich osób – twórców (studentów i absolwentów uczelni i wydziałów artystycznych, czy też osób podejmujących samodzielne działania w zakresie kultury i sztuki), dla których udział w projekcie będzie świadomym krokiem w kierunku profesjonalnej działalności artystycznej. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych.
 2. Do projektu może się zgłosić każda osoba, która widzi się w powyższej definicji, niezależnie od ilości i jakości podejmowanych wcześniejszych działań twórczych.
 3. Do projektu można się zgłaszać indywidualnie lub zespołowo. W przypadku zgłoszeń grupowych, w formularzu wypełnia się odpowiednie pola.
 4. Do projektu mogą się zgłaszać twórcy wszystkich dziedzin sztuki. 
 5. W przypadku dużej ilości zgłoszeń i trudności z wyborem uczestników, organizatorzy zastrzegają, że preferowanym kryterium w rekrutacji będzie w tej sytuacji bycie studentem bądź absolwentem uczelni lub wydziałów artystycznych.  

 

IV. Warunki udziału w rekrutacji

 1. Warunkiem udziału w rekrutacji jest wypełnienie w terminie do 22 lutego 2016 roku ankiety rekrutacyjnej: FORMULARZ REKRUTACYJNY wraz z podaniem linków – odnośników do stron internetowych, na których można zapoznać się z dotychczasową działalnością uczestnika (muzyka, film, zdjęcia, instalacje, opisy, CV, portfolio i inne).
 2. W przypadku braku odnośników uczestnik, oprócz wypełnienia ankiety, przesyła na adres e-mailowy organizatora – duzypokoj@duzypokoj.org swoje CV i/lub portfolio w formacie pdf, materiały prezentujące precyzyjniej projekt (szkice, przykładowe fotografie, scenariusz, nagranie itp.) – pliki do 5 MB.
 3. Uczestnicy muszą spełniać warunki wymienione w artykule III Regulaminu pt. „Uczestnicy Programu”.
 4. Do programu jest rekrutowanych ośmiu uczestników (pojedynczych artystów albo grup).
 5. Nadesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z akceptacją Regulaminu.
 6. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 lutego 2016 roku. W przypadku bardzo dużej ilości zgłoszeń organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wyników rekrutacji.

 

 V. Warunki udziału w Programie

 1. Warunkiem udziału jest pomyślne przejście etapu rekrutacji, odesłanie wszystkich dokumentów rekrutacyjnych w wyznaczonym terminie oraz spełnianie wymagań wobec uczestników, wymienionych w Regulaminie.
 2. W momencie zakwalifikowania uczestnicy podpisują umowę z organizatorem, która zobowiązuje uczestnika do realizacji założonego projektu. 
 3. Podpisanie umowy upoważnia do otrzymania oferowanego stypendium.

 

VI. Prawa autorskie

 1. Wszystkie przesłane przez uczestników materiały i zgłoszenia są przechowywane w archiwum organizatora i nie będą przez niego wykorzystywane bez wiedzy i zgody autora.
 2. Nadesłane projekty są własnością ich autorów.
 3. Szczegółowe warunki współpracy uściśla umowa (o dzieło) podpisywana z organizatorem przez wyłonionych uczestników Programu.

 

VII. Postanowienia końcowe

 1. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie, o czym poinformuje na stronie Projektu oraz drogą mailową Uczestników Programu.
 2. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne kwestie sporne powstałe z winy osób trzecich.
 3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie przez Uczestników Programu nieprawidłowych, nieprawdziwych danych, bądź naruszenie praw osób trzecich.
 4. Organizator nie odpowiada za treść projektów zrealizowanych przez Uczestników.
 5. Program nie zapewnia pobytu w Warszawie, nie zwraca i nie zapewnia kosztów mieszkania i podróży.

 

Kontakt:

duzypokoj@duzypokoj.org

tel. 22 621 10 30

 

Zespół projektu:

Joanna Kozera

Feliks Tuszko

Monika Matusiak

 

Patroni medialni:
tumblr_static_8ktkjyxlci880wckwko8o8cs0   mgzn_nowe