Aktualności

2

 

ŚMIERĆ I FOTOGRAFIA
Tabu we współczesnej kulturze wizualnej

11.03.2017 (sobota) godz. 16.00 – 18.00
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa

Pracownia Duży Pokój serdecznie zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie „Epitafium” Agnieszki Piaseckiej podejmujące problematykę śmierci we współczesnej kulturze wizualnej.

W XIX wieku fotografia „post – mortem” stała się powszechnym zjawiskiem stanowiącym rodzaj manifestacji żałoby, upamiętnienia zmarłego, a czasem będącym nawet symbolicznym pogrzebem. Dziś te stylizowane fotografie, na których widzimy zmarłych usytuowanych wśród ich najbliższych są dla nas często niezwykle szokujące, wywołujące strach i odrzucenie. Śmierć stała się jednym z tematów tabu, którego nie potrafimy przekroczyć.

Podczas spotkania poruszymy kwestie związane z artystycznymi postawami przedstawiania śmierci we współczesnej kulturze wizualnej, które oscylują pomiędzy estetyzacją a odrzuceniem. Zastanowimy się jak ukazanie śmierci w sztuce odbierane jest przez społeczeństwo i dlaczego tak często wywołuje szok i kontrowersje?

Gośćmi spotkania będą:

Agnieszka Piasecka – autorka wystawy, artystka zajmująca się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Absolwentka Roehampton University w Londynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obroniła pracę magisterską w pracowni profesora Grzegorza Klamana. Obecnie jest nauczycielem fotografii artystycznej w Liceum Plastycznym im.Witkiewicza w Słupsku oraz pracuje komercyjnie jako fotograf.

dr hab. Sławomir Sikora – adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: antropologia wizualna, antropologia śmierci, zagadnienia związane z teorią i metodologią antropologii współczesnej. Współpracował z redakcjami „Kontekstów” i „Kwartalnika Filmowego” (Instytut Sztuki PAN) oraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jest członkiem Nordic Anthropological Film Association.

Link do wydarzenia na portalu Facebook:

https://www.facebook.com/events/273855269718606/