Aktualności

Zrzut ekranu 2016-01-19 o 13.44.20

 

Pracownia Duży Pokój oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej Wojciecha Tuszko.
Wojciech Tuszko ma za sobą 94 lata życia, które w całości zostało podporządkowane fotografii.

Wojciech Tuszko, doktor chemii, członek honorowy ZPAF, był fotochemikiem, współtworzył magazyn Fotografia, pracował w laboratoriach fotograficznych, w których opracowywał metody obróbki zachodnich materiałów światłoczułych w oparciu o środki dostępne w Polsce. Był popularyzatorem fotografii, tłumaczem literatury fotograficznej, twórcą haseł w encyklopedii PWN dotyczących fotografii, był jurorem w licznych konkursach fotograficznych oraz krytykiem.

Przez ponad 50 lat działalności fotograficznej stworzył archiwum liczące kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Nie uczyniło go to fotografem w pełni – jak sam mówi „fotografował wyłącznie, żeby wiedzieć, o czym pisze”. Nie aspirował wyżej niż to. Nie zdecydował się nigdy na zorganizowanie własnej wystawy.

Kiedy w Związku Polskich Artystów Fotografików głosowano nad przyznaniem mu honorowego członkostwa, zastanawiał się, czy ktoś zawistny nie zapyta: „czy ktokolwiek widział fotografie Wojciecha Tuszki?”.

W prezentowanej wystawie nie chodzi o to, by potwierdzić słuszność przyznanego mu przed laty członkostwa. Chodzi o to, żeby Wojciech Tuszko stanął w nowej roli – roli debiutanta. W tym przypadku debiut jest paradoksalny – kończy długoletnią karierę, a nie ją rozpoczyna.

Dziś Feliks Tuszko, dwa pokolenia dalej, wziął na siebie odpowiedzialność kuratora, celem wydobycia tego, co najbardziej wartościowe — celem ukazania znaczeń, ukrytych w negatywach, jako obiektach artystycznych i dokumentalistycznych.

Wernisaż odbędzie się 28.01.2015 o godz. 19 w Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka)

***
Projekt realizowany w ramach Laboratorium Pomysłów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ pod opieką merytoryczną Joanny Kubickiej. Laboratorium Pomysłów realizowane jest dzięki indywidualnym darczyńcom, którzy przekazali na ten cel 1% swojego podatku, oraz dzięki wsparciu finansowemu BMWi, mecenasa projektu „Miasto i Ogród”.