Close
Type at least 1 character to search

Więcej informacji

Czytaj więcej

Data

08.10.2020

Czas

19:00

Pandemiczna (nie)codzienność – LIVE #dyskutuj

Marzec – Czerwiec 2020. Czas izolacji. Odcięcie od zwykłego trybu funkcjonowania. Jak sobie radziliśmy? Czego dowiadujemy się z tego okresu o sobie i o społeczeństwie, w którym żyjemy? Co możemy robić bardziej świadomie, jeśli Covid-19 jeszcze raz zmusi nas do izolacji?
Czas izolacji społecznej spowodowany pandemią to nowe doświadczenie dla każdego/każdej z nas. Ograniczenie swobody przemieszczania się, kontaktu, całkowita zmiana codzienności. Jednocześnie pojawia się wiele inicjatyw, które próbują z różnych perspektyw uchwycić te doświadczenia, ująć je w słowach, obrazach, poddać analizie. Jakie są pierwsze wnioski, które płyną z tych dokumentacyjnych i badawczych przedsięwzięć?
Zapraszamy na spotkanie poświęcone codzienności izolacji. Naszymi gościami/gościniami będą:
– badaczki z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem, które pokażą dziecięcą perspektywę lockdownu;
– organizatorki konkursu Pamiętniki Pandemii przyjrzą się obrazowi izolacji zapisanemu w dziennikach;
– Fundacja Picture Doc przybliży nam ten czas przy pomocy fotografii dokumentalnej.
Wydarzenie w postaci relacji na żywo na Facebooku Pracowni Duży Pokój, w czwartek 8.10.2020, godz. 19:00.
Spotkanie poprowadzi Marek Kaleta ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Prelegentki:
  • Magdalena Radkowska-Walkowicz, prof. UW, antropolożka. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem. Autorka wielu publikacji z zakresu antropologii medycyny, nowych technologii reprodukcyjnych i badań nad dzieciństwem.
  • Maria Reimann, antropolożka, tłumaczka. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem. Autorka książki „Nie przywitam się z państwem na ulicy”.
  • Monika Helak, badaczka, aktywistka i publicystka. Doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie prowadzi badania dotyczące klasowego wymiaru doświadczenia samotnego macierzyństwa. Obecnie pracuje w dziale badawczym Polityki Insight, gdzie zajmuje się tematami na styku gospodarki, polityki i spraw społecznych.
  • Maja Głowacka, socjolożka i kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych (Nauki o Kulturze i Religii). Interesuje się historią polskiej struktury klasowej, pamięcią klasową oraz kulturą wizualną. W ramach swojej pracy doktorskiej bada narracje oraz reprezentacje powojennej historii polskich środowisk arystokratycznych i ziemiańskich.
  • Marta Socha, Studiuje Fotografię w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jej fotografie publikowano m.in. w „Vogue Polska’’, „Gali’’ , „Zwierciadle’’ i „Urodzie życia’’, a artykuły w ,,Wirtualnej Polsce”. Ma serbskie i polskie korzenie.
  • Julia Klewaniec – urodzona w 1996 r. Studentka Fotografii w PWSFTViT w Łodzi. Fotografka, ilustratorka, scenografka, początkująca kuratorka. Dwukrotna uczestniczka przeglądów portfolio Visa pour l’Image w Perpignan, kuratorka wystaw Szkoły Filmowej m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Nowej w Słubicach-Frankfurcie, uczestniczka wielu wystaw grupowych.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.