Close
Type at least 1 character to search

Więcej informacji

Czytaj więcej

Data

27.10.2020

Czas

19:00

„Sąsiedzi” LIVE #DYSKUTUJ

Spotkanie autorskie z Moniką Orpik, na którym zaprezentuje część nowego projektu “Sąsiedzi” oraz na towarzyszący mu panel dyskusyjny na temat obecnej sytuacji w Białorusi i Białorusinów w Polsce.

Gościem wydarzenia będzie Katarzyna Wappa, jedna z bohaterek projektu, współorganizatorką corocznego wydarzenia “Wiecznaja Pamiat” (Wieczna Pamięć) upamiętniającego ofiary pacyfikacji wsi w 1946 r. dokonanej przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa “Burego”. Uroczystość ta zapoczątkowana w 2018 roku z inicjatywy społeczników i mieszkańców, jest odpowiedzią na marsz środowisk narodowych, który w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych co roku przechodzi ulicami Hajnówki.

Spotkanie poprowadzi Anna Wacławik-Orpik, dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku.

„Sąsiedzi” to opowieść o budowaniu tożsamości społeczności Białorusinów w Polsce. W związku z ostatnimi wyborami na Białorusi i postępującą falą protestów, ponownie pojawiły się pytania o to, czym jest sąsiedztwo i czym jest granica między Polską a Białorusią, która historycznie dzieliła wsie i rodziny. Praca łączy narracje Białorusinów z dwóch regionów: Podlasia, zamieszkałego przez Białorusinów od setek lat, gdzie przyczynili się do rozwoju dziedzictwa kulturowego, oraz Warszawy, która jest coraz bardziej popularna ze względu na migracje zarobkowe lub polityczne. Dokumentując społeczności poprzez zdjęcia i wywiady, projekt„Sąsiedzi” próbuje znaleźć wspólny środek dla świadomości kulturowej i wynikającego z niej wsparcia w czasach politycznych wstrząsów i narastającej dyskryminacji mniejszości.
—-

 • Monika Orpik (ur. 1997) artystka mieszkająca w Warszawie. Za pośrednictwem fotografii i procesów eksperymentalnych w ciemni próbuje zgłębić temat traumy społeczności pokonfliktowych i wpływ sztuki na proces pojednania. Uzyskała dyplom licencjata na Wydziale Fotografii w London College of Communication. www.monikaorpik.com
 • Anna Wacławik-Orpik – z wykształcenia archeolog, z pasji – radiowiec. Dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Prowadzi cotygodniowy, autorski program „Wywiad pogłębiony” oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce „Andymateria”. Pasjonuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Współpracuje z Gazetą Wyborczą oraz z portalami Tokfm.pl i Gazeta.pl. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii „Wywiad”. Jest autorką książki „Życie-zderzenie czołowe” (Carta Blanca, październik 2012) – zbioru rozmów z księdzem Adamem Bonieckim, siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evą Klonowski, Krystyną Starczewską i Andą Rottenberg. W 2013 roku ukazał się jej wywiad-rzeka z księdzem Wojciechem Lemańskim „Z krwi, kości i wiary” (Agora. październik 2013).
 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund