Close
Type at least 1 character to search

Marzec / Kwiecień

Wystawa „30/100_PL. 30 lat Wolności”, autor: Piotr Wójcik, kuratorka: Dominique Roynette

Rodzinna pamięć, indywidualne losy, różnorodne miejsca zamieszkania bohaterów układają się w mozaikę przedstawiającą współczesną Polskę, różnorodną, nowoczesną, ale też mającą problemy.

30/Wolność

Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: „wolność od czegoś” i „wolność do czegoś”. Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga – to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu „wolności od” zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego. Po 1989 roku pojęcie to nabrało innych znaczeń. Ta część wystawy odwołuje się do osobistych doświadczeń bohaterów, koncentrując się na kryterium „wolności do czegoś”. Co oznacza wolność dla mieszkańca Polski żyjącego tu i teraz?

100/Polska

Rodzinna pamięć, indywidualne losy, różnorodne miejsca zamieszkania bohaterów układają się w mozaikę przedstawiającą współczesną Polskę, różnorodną, nowoczesną, ale też mającą poważne problemy. Kluczem wyboru bohaterów były najpopularniejsze polskie nazwiska. Pejzaże, portrety i ich wypowiedzi, często bardzo fragmentaryczne, pokazują to czego często na co dzień nie zauważamy.

PL/2019

Ludzie, wydarzenia i obrazy. Ostatnie kilka lat, które po przemianach 1989 roku wstrząsają Polską.

I część wystawy „30/Wolność” powstała w latach 2014-2015 we współpracy z Justyną Pobiedzińską. II część „100/Polska” to część projektu pt. „Imiennicy. Polska 2018” który powstał w 2018 roku na zamówienie „Instytutu Polskiego w Moskwie” i którego pomysłodawcą był Dariusz Klechowski. III część „PL/2019” powstała w latach 2015-2019 i była realizowana dla portalów wyborcza.pl i Mediapart.fr