Posłuchaj o tym co dla nas ważne
Uważne słuchanie pobudza refleksyjność nad otaczającą nas rzeczywistością. Zauważanie głosów, szeptów i znaczeń, ukrytych w ludzkiej mowie to cenna umiejętność. W Pracowni Duży Pokój utrwalamy intrygujące perspektywy, także w formie PODCASTÓW.
Posłuchajcie o tym co dla nas ważne korzystając z takich platform jak Spotify, SoundCloud i YouTube.
ANTROPOLOGICZNE SZEPTY
Podcast Antropologiczne szepty #1: Michał Garapich, Dzieci Kazimierza
Zapraszamy na rozmowę z Michałem Garapichem, autorem książki Dzieci Kazimierza
(Wydawnictwo Czarne, 2019) oraz Martą Raczyńską-Kruk, badającą komunikację w rodzinie w kontekście popularności genealogicznych poszukiwań. Zastanowimy się, dlaczego mamy potrzebę powrotu do historii przodków. Czego w niej szukamy? Jakie skutki dla obrazu drzewa genealogicznego przynosi uwzględnienie w poszukiwaniach perspektywy klasowej?
Podcast poprowadzi Karolina Sulej.
Więcej o książce (sprawdź na stronie Wydawnictwa Czarne)
Książka Dzieci Kazimierza jest opowieścią o rodzinie, seksualnych obyczajach mieszkańców wsi galicyjskiej, poligamii lub poliamorii wśród polskich ziemian czasów przedwojennych oraz współczesnych konsekwencjach tych zjawisk.
Akcja posuwa się szlakiem poszukiwań autora, który korzystając ze źródeł pisanych (pamiętniki, listy, archiwa, dokumenty) ustnych (wspomnienia, zapisy rozmów, obserwacje) i wywołanych (reportażowe zapisy wydarzeń, podróży, scen, sytuacji) stara się opowiedzieć życie swojego pradziadka, Kazimierza Garapicha oraz jego licznych dzieci. Ten właściciel ziemski z Cebrowa (dzisiejsza Ukraina, blisko Tarnopola) miał około 25-oro dzieci, siedmioro ślubnych, reszta zrodzonych ze związków z trzema lokalnymi dziewczynami ze wsi. Książkę można określić autoetnograficzną podróżną w przeszłość konkretnej rodziny ale jednocześnie antropologiczno-literackim namysłem nad tym co jest rodziną i nad społecznym oraz kulturowym konstruowaniem więzi pokrewieństwa.
Podcast przygotowany we współpracy z Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna oraz Wydawnictwem Czarne.
Antropologiczne Szepty #2: Agnieszka Kościańska, Zobaczyć łosia
Kolejny odcinek podcastu Antropologiczne szepty rozmowa wokół książki Agnieszki Kościańskiej Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu.
W audycji wzięły udział udział Autorka oraz Aleksandra Józefowska – pedagożka i edukatorka seksualna. Przyglądamy się w niej się temu, co wiemy o polskiej edukacji seksualnej i jej historii. Co stoi za zmieniającymi się nazwami? Czy spór o odpowiedzialność za “uświadamianie młodzieży” wygląda dziś inaczej niż sto lat temu? Co umiemy powiedzieć o perspektywie dzieci i młodzieży, do których takie działania są kierowane?
Podcast prowadzi Karolina Sulej.
Odcinek jest dostępny na portalach:
Spotify
Youtube
Soundcloud
Google Podcasts
Więcej o książce Agnieszki Kościańskiej „Zobaczyć łosia” (informacja ze strony wydawcy):
Ta historia zmagań z niewiedzą i podwójnymi standardami zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy mężczyźni uczyli się seksu od prostytutek, a powszechność wstydliwych chorób była tajemnicą poliszynela. Jest to pierwsza krytyczna praca o polskim wychowaniu seksualnym w XX wieku. Dowiemy się z niej, jak to się stało, że nagle na początku stulecia bocian przestał podrzucać dzieci, a opowieści o kwiatkach i pszczółkach już nie wystarczały dorastającym dziewczętom i chłopcom. Poznamy kobiety i mężczyzn, którzy mieli odwagę zmienić to, jak pisano o seksie. Zrozumiemy, co wspólnego z pożyciem ma obserwacja łosi. Zajrzymy do podręcznika szkolnego, który komuniści skazali na przemiał, by nie urazić wiernych, i zobaczymy, że nie wszystkie spiżowe postaci polskiej seksuologii zasługują na bezkrytyczny kult. Wreszcie usłyszymy ludowe pieśni dostarczające więcej informacji niż postępowe poradniki.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Antropologiczne Szepty #3: Monika Sznajderman, Pusty las
Przed Wami kolejny odcinek podcastu Antropologiczne szepty rozmowa wokół książki Moniki Sznajderman „Pusty las”.
W audycji wzięli udział Autorka oraz Łukasz Długowski – podróżnik, bloger, twórca mikrowypraw, autor książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście” Wyd. MUZA. Wspólnie zastanowimy się na tym, jak żyje się blisko przyrody – zarówno realnie, fizycznie, geograficznie jak i w sferze refleksji czy kultury.
Monika Sznajderman opowiedziała o tym, dlaczego w pewnym momencie opuściła miasto, żeby szukać swojej życiowej drogi w niewielkich wspólnotach jak Czarne czy Wołowiec oraz wytłumaczy, czym jest tytułowy las z jej książki, w jaki sposób krajobraz, przyroda wchodzą w dialog z ludzką historią i teraźniejszością.
Łukasz Długowski wyjaśnił z kolei, że ekologia nie jest teoretycznym konceptem, ale praktycznym sposobem na zmysłowe doświadczanie świata i zachęci do współbycia z przyrodą na co dzień.
Na pewno nie wszyscy czują się na siłach, żeby „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”, ale po przyrodę nie trzeba jechać daleko, wystarczy się rozejrzeć dookoła, a każdy może zrobić w swoim życiu więcej miejsca na rzeczy „zielone”, „niebieskie”.
Podcast poprowadziła Karolina Sulej.
Odcinek jest dostępny na portalach:
Spotify
Youtube
Soundcloud
Google Podcasts
Więcej o książce Moniki Sznajderman „Pusty las”:
Żyjąc, zajmujemy miejsce tych, którzy byli przed nami, taka jest oczywista kolej rzeczy. Jak jednak żyć w miejscu, w którym garstka ludzi zajmuje miejsce po ośmiuset, jak wypełnić taką przestronną pustkę? Szczególnie gdy tych ośmiuset nie odeszło tak, jak nakazuje czas, lecz zmiotła ich historia? Pusty las to opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie, Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców.
Książka wyróżniona nagrodą „Portrety 2019” przyznawaną przez Miesięcznik „Kraków”.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Antropologiczne Szepty #4: Anna Sulińska, Olimpijki
Czwarty odcinek naszego podcastu “Antropologiczne szepty”!
Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie książki: “Olimpijki” Anny Sulińskiej oraz “Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej” Karoliny Szymy. Z Karoliną Sulej rozmawiać będą Autorki, które z różnych perspektyw opowiedzą o kobiecości i sporcie. Z jakimi wyzwaniami musiały się mierzyć polskie olimpijki z czasów PRL-u? Czym był dla nich sport? Które z doświadczeń są wspólne dla sportowczyń sprzed pół wieku i współczesnych? Czego dowiadujemy się o relacjach społecznych badając temat sportu?
Podcast poprowadziła Karolina Sulej.
Odcinek jest dostępny na portalach:
Spotify
Youtube
Soundcloud
Google Podcasts
Olimpijki to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.
Więcej o książce “Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej”
Antropologiczne spojrzenie na cielesność w kobiecym bieganiu wyczynowym z punktu widzenia autoetnografii, antropologii ciała oraz antropologii sportu. Autorka przyjmuje dwie uzupełniające się perspektywy: wewnętrzną, czyli zapis zmysłowy odczuwania biegu, oraz zewnętrzną, jaką jest próba pokazania, w jaki sposób zawodniczki poddawane są sportowej dyscyplinie i jednocześnie jak konstruuje się kobieca sprawczość w bieganiu wyczynowym.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Antropologiczne Szepty #5: Ojczyzna dobrej jakości
W tym odcinku punktem wyjścia do rozmowy jest książka „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, zbiór zawierający kilkanaście tekstów, które starają się przybliżyć Polakom sąsiedzki, a jednak poznawczo odległy kraj, przykryty powierzchowną newsową wiedzą, stereotypami. Książka ukazała się w zeszłym roku, ale w listopadzie będzie wznawiana ze względu na rosnącą w Polsce, wraz z napięciem na białoruskich ulicach, potrzebę wiedzy na temat kultury, polityki, roli kobiet, a przede wszystkim codziennego życia w tym kraju. O tym wszystkim, a w szczególności o jej reportażu w wyżej wymienionej książce porozmawiamy z dziennikarką, reporterką i specjalistką od Europy Wschodniej, Kają Puto, a potem zaś oddamy głos Żeni Cichanowiczowi, który jako głos Inicjatywy Wolna Białoruś opowie, jak wygląda dzisiejsza sytuacja w Białorusi oczami, uszami, piórami tych, którzy znajdują się najbliżej jej centrum. Podcast prowadzi Karolina Sulej.
Podcast jest częścią programu Pracowni Duży Pokój, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Kultura więzi”.
Więcej informacji o książce „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, red. Małgorzata Nocuń: czarne.com.pl/katalog/ksiazki/oj…zna-dobrej-jakosci.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Antropologiczne szepty #6/ Jessica Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”
„Nomadland. W drodze za pracą” Jessiki Bruder to książka o tym, czym dziś jest wolność, poczucie bezpieczeństwa i jak w czasach, kiedy nie chroni nas państwo i system ekonomiczny, kiedy nie możemy się oprzeć na żadnej systemowej strukturze – da się stworzyć wspólnoty i taktyki radzenia sobie i budowania osobistego szczęścia. To słodko-gorzka opowieść o tak zwanych bezmiejscowych – nomadach, którzy zamiast poddać się rozpaczy, kiedy amerykański sen zmienił się dla nich w koszmar, postanowili to, co jest przekleństwem przeistoczyć w błogosławieństwo. Mieszkają w vanach, przyczepach, ruchomych domach własnej roboty, w których nie muszą płacić rachunków, ale które przestawiają w rytmie sezonowej pracy i pór roku.
W podkaście o książce rozmawiamy z Filipem Springerem – reporterem, podcasterem, współtwórcą Szkoły Ekopoetyki i autorem m.in „13 pięter” – zastanawiamy się, czym jest zamieszkiwanie, jak się robi dom i czy bezmiejscowi podsuwają nam pomysły na lepszy świat. Naszym drugim gościem jest zaś Jaśmin, prowadząca na YouTube kanał Stanowo.com, gdzie opowiada o obyczajach i kulturze Ameryki, ostatnio zaś stała się współtwórczynią gry komputerowej, której główna bohaterka mieszka w przyczepie kampingowej w Oregonie. Rozmawiamy o tym, jakie są dziś post-wyborcze Stany, gdzie ponad 38 mln ludzi żyje poniżej progu ubóstwa, a społeczeństwo jest światopoglądowo podzielone na pół.
Podcast prowadzi Karolina Sulej.
Zapraszamy do słuchania!
Podcast jest częścią programu Pracowni Duży Pokój, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Kultura więzi”. Audycję przygotowaliśmy we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Poprzednie odcinki naszego podcastu znajdziecie na platformach:
Soundcloud
Youtube
Spotify
Google Podcasts
Więcej informacji o książce Jessiki Bruder „Nomadland”
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Antropologiczne szepty #7/ Maria Reimann „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności”
Kolejny odcinek „Antropologicznych szeptów” to rozmowy wokół książki Marii Reimann „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności”. Autorka opowie, w jaki sposób książka ta powstawała, utkana z jej osobistego życia jako osoby z niepełnosprawnością wzroku, badań etnograficznych nad kobietami z zespołem Turnera i z antropologicznej wrażliwości na nieoczywistą ludzką różnorodność. Czym jest niepełnosprawność? A czym jej postrzeganie? Czy osoby z niepełnosprawnościami czują się wspólnotą? Jak pytać o sprawność i niepełnosprawność?
Drugą rozmówczynią będzie Ewelina Godlewska-Byliniak, redaktorka i autorka wstępu do tłumaczeń książek amerykańskiej naukowczyni Rosemarie Garland Thompson, kamieni węgielnych pod studia o niepełnosprawności w obrębie współczesnej antropologii i socjologii. Jako antropolożka teatru i kulturoznawczyni Ewelina Godlewska-Byliniak opowie, czego możemy się nauczyć o sobie samych gapiąc się na siebie, odgapiając się i przyglądając się przedstawieniom sprawności i niepełnosprawności w sferze publicznej. Książki Thompson wydała Fundacja Teatr 21 wraz z Zachętą. Teatr 21, jak sam pisze, „dodaje jeden chromosom do DNA teatru” i pokazuje publiczności, że nienormatywność cielesności czy sprawności powinna być nieodzownym elementem kultury.
Podcast prowadzi Karolina Sulej.