Close
Type at least 1 character to search

Sprawiedliwość

Bohaterami projektu “Sprawiedliwość” są: Igor Tuleya, Radosław Baszuk, Krystian Markiewicz, Bartosz Starosta, Bartosz Przymusiński, Katarzyna Kałwak,  Joanna Hetnarowicz-Sikora, Jakub Kościerzyński, Dorota Zabłudowska, Piotr Gąciarek, Sylwia Gregorczyk-Abram, Michał Wawrykiewicz, Katarzyna Kwiatkowska, Beata Morawiec, Paweł Juszczyszyn, Monika Ciemięga, Olimpia Barańska–Małuszek, Katarzyna Wróbel-Zumbrzycka, Monika Frąckowiak, Katarzyna Szeska, Waldemar Żurek, Jarosław Onyszczuk, Ewa Wrzosek, Justyna Brzozowska, Karolina Gierdal, Anna Gieniusz-Kłubowicz, Maria Ejchart-Dubois

 

Ale ta wystawa to nie są tylko  portrety sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy od sześciu lat konsekwentnie walczą z tzw. reformą sądownictwa. To przede wszystkim opowieść o obronie praworządności, konstytucji i niezawisłych sądów. To próba znalezienia odpowiedzi jak prawdziwie zreformować wymiar sprawiedliwości i jak przywrócić zaufanie obywateli do sądownictwa. To też spojrzenie w przyszłość, rozmowy o tym jak trzeba zmieniać wymiar sprawiedliwości, żeby sprawnie działał, żeby obywatele nie bali się sędziów i wreszcie, żeby każdy miał poczucie wysłuchania i rozumiał proces w sądzie.

-Żaden akt prawny, przyjęty w tym kraju, nie może być sprzeczny z zapisem konstytucji. To jest kręgosłup naszej państwowości jako demokratycznego państwa prawa – mówi prokurator Katarzyna Szeska, która zajmowała się m.in raportem z działalności WSI Antoniego Macierewicza. Zdegradowana i delegowana z dnia na dzień kilkaset kilometrów od swojej macierzystej jednostki. W rozmowie z Piotrem Wójcik podkreśla: Pamiętam ten dzień, kiedy po raz pierwszy założyłam swoją togę i  poczułam – że od tego dnia ciąży na mnie niesamowita odpowiedzialność. Bo to nie jest zwykła praca. Nierozważnie skierowany akt oskarżenia, nieprzemyślany – my naprawdę decydujemy – bardzo często – o losach drugiego człowieka…„Przełożony sobie życzy, to napiszę akt oskarżenia” –  czy na pewno, w ten sposób powinniśmy podchodzić do tego? Nie. Zastanów się. Oceń dowody. Bo możesz komuś nieopatrznie zniszczyć życie.

Fotograf i dziennikarz Piotr Wójcik od 2016 roku dokumentuje proces stawiania oporu wobec zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i Prokuraturze:

– Zobaczyłem ludzi bardzo zdeterminowanych do tego, by bronić pewnego porządku sprawiedliwości i państwa demokratycznego opierającego się na trzech filarach, z których jednym jest władza sądownicza. Zobaczyłem też ludzi, którzy mają głęboką autorefleksję na temat tego, jak ten wymiar sprawiedliwości funkcjonował wcześniej i co w nim było nie tak – mówi Wójcik. W swoim projekcie chce postawić nas „oko w oko” z prawnikami, którzy mimo represji – degradacji, przymusowych delegacji czy postępowań dyscyplinarnych, które ich spotkały bronią demokratycznego porządku prawnego. 

Celem projektu SPRAWIEDLIWOŚĆ jest podsumowanie sześciu lat walki z destrukcją ładu demokratycznego, przybliżenie obywatelom przedstawicieli zawodów prawniczych, którzy stają w obronie demokracji i rozpoczęcie debaty publicznej nad nowym porządkiem wymiaru sprawiedliwości. W czerwcu w ramach projektu Maciej Czapluk, analityk ds. prawnych z Polityki Insight poprowadzi dyskusję transmitowaną na facebooku, podczas której zada pytanie o to, czy i kto w Polsce przygotowuje dzisiaj poważne propozycje zmian w sądownictwie? Jakie są ich główne założenia i jakie niosą one ze sobą skutki dla różnych instytucji państwa? „Obecnie w Polsce pracuje kilka zespołów przygotowujących koncepcje nowego ustroju sądów. Dotychczas nie pojawiły się jednak warunki do tego, by autorzy koncepcji nowego wymiaru sprawiedliwości usiedli ze sobą, skonfrontowali swoje propozycje, a przede wszystkim – by mogli o tym usłyszeć obywatele. Chcemy zorganizować debatę, podczas której ważne będzie zestawienie ze sobą różnych punktów widzenia, dopuszczenie do głosu obywateli i przeprowadzenie publicznej dyskusji wokół propozycji tworzonych przez fachowców.” – mówi Róża Rzeplińska, współorganizatorka debaty z ramienia MamPrawoWiedziec.pl.

 

Partnerami projektu „Sprawiedliwość” są: Iustitia, Lex Super Omnia, Amnesty International, Inicjatywa Wolne Sądy, Polityka Insight. Patronami medialnymi: Tok FM, Gazeta Wyborcza, Kultura Liberalna.

Projekt wspiera Rafto Foundation oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.