Close
Type at least 1 character to search

SZTUKĄ W REŻIM

Vladimir Tsesler to jeden z najbardziej znanych białoruskich projektantów i grafików. Jego prace są w kolekcjach muzeów na całym świecie, m.in. w paryskim Luwrze, w galerii najważniejszych plakatów XX wieku.

Podczas masowych protestów w Białorusi w 2020 roku publikowane w internecie grafiki były symbolem oporu Białorusinów, wiele z nich stało się viralem. Sztuka Tseslera jest doskonałym komentarzem do bieżącej sytuacji polityczno – społecznej w Białorusi – raz odbiera nadzieję na demokrację i zmianę, by znów ją dawać kolejnym mocnym obrazem. Ta tseslerowska perspektywa wydaje się idealna, żeby rozmawiać dziś o Białorusi – integrować w Polsce uciekających przed reżimem i wspierać więźniów politycznych. Chcemy dyskutować o prawach człowieka, cenzurze czy sztuce na Białorusi pod różnym kątem –  przede wszystkim dać głos tym, którzy chcą być usłyszani. Zapraszamy do współtworzenia tego projektu różne środowiska – chcemy, żeby w ramach tego wydarzenia doszło do spotkania Polaków, Białorusinów, artystów, pisarzy i wszystkich zainteresowanych demokracją i prawami człowieka. Zapraszamy młodych, dla których białoruska dyktatura – 200 km od Warszawy może wydawać się abstrakcyjna.

VLADIMIR TSESLER mówi nam: Dziś przede wszystkim należy wyzwolić wszystkich więźniów politycznych. Niestety Białoruś opuszczają najlepsi, są do tego zmuszeni. Uciekinierzy muszą wrócić do siebie, żeby zająć się swoim krajem. Dziś niestety w Białorusi człowiek nie może decydować o swoim losie. Człowiek staje jest nikim i niczym wobec władzy. A kim w zasadzie kim jest prezydent? To przecież sługa narodu. U nas w Białorusi wszystko jest na odwrót. Naród to słudzy. Bólem jest brak wyjścia, poczucie braku możliwości. I to się zmienia w nienawiść. Ludzie są przygnębieni. Mam nadzieję, że to się skończy.

 

WERNISAŻ WYSTAWY ODBĘDZIE SIĘ 28 PAŹDZIERNIKA 2021 roku o godz. 18.00. Będzie można ją oglądać w Pracowni Duży Pokój na Wareckiej 4/6 w Warszawie do 23 grudnia 2021 roku.

W Polsce twórczość Tseslera nie jest szerzej znana, mimo, że to czołowy białoruski twórca, który musiał uciekać ze swojej ojczyzny, bo jego prace były niewygodne dla białoruskich władz. Wystawa „Sztuką w reżim. Białoruś na plakatach Vladmira Tseslera”, będzie pierwszą indywidualną wystawą artysty w Polsce, który w tym roku kończy 70 lat.

 

O sile przekazu Tseslera świadczą choćby tysiące lajków w mediach społecznościowych, komentarze Białorusinów, że artysta oddaje w punkt to co czują, oddają to co dzieje się na Białorusi.

W efekcie masowych protestów i ogromnej skali aresztowań (714 więźniów politycznych stan na 4 października 2021 według Viasna) oraz ucieczki z Białorusi nawet 110 tys. osób prace Tseslera nabrały nowego wymiaru.

 

Projekt powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania z innymi białoruskimi artystami, działaczami, dziennikarzami.

 

Już 9.11 odbędzie się spotkanie z Anais Marin, specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. praw człowieka na Białorusi  i Olgą Sałamatową z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które poprowadzi Joanna Stolarek, dyrektorka biura Fundacji im. im. Heinricha Bölla w Warszawie.

 

O kolejnych spotkaniach będziemy na bieżąco informować.

Udało się nam pozyskać część finansowania ale wciąż brakuje nam pieniędzy na koszty związane z produkcją wystawy, takie jak np. wydruki, projektowanie, promocję, pilnowanie wystawy i opłacenie rachunków oraz zaproszenie gości.

Kuratorką wystawy jest Białorusinka Weronika Kwiatkowska, która podobny projekt zrealizowała w Wilnie.

Koordynatorką projektu jest Edyta Iwaniuk.

Kontakty z mediami to Marta Cyran.

Do współpracy zapraszamy wszystkich chętnych. Chcemy, żeby o Białorusi mówili sami Białorusini.